Oddział Chirurgii Ogólnej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach
25-736 Kielce, ul. Grunwaldzka 45
tel. 041 36-71-571
Kierownik: prof. zw. dr hab.n.med. Stanisław Głuszek
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacje o szkoleniu podstawowym z wideochirurgii
Warszawa 17.07.2006r.
Szanowni Państwo!
Sekcja Wideochirurgii Towarzystwa Chirurgów Polskich planuje wprowadzenie do programu specjalizacji z chirurgii ogólnej obowiązkowego kursu praktycznego z "Podstaw laparoskopii". Jesteśmy zainteresowani stworzeniem sieci ośrodków, które będą pod patronatem Sekcji prowadziły praktyczne szkolenia w postaci 3-5 kursów na rok, trwających 5 dni i obejmujących praktyczną naukę laparoskopii. Program Edukacyjny Sekcji Wideochirurgii TCHP składa się z dwóch części. Części teoretycznej w postaci cyklu wykładów odbywających się 1x na semestr oraz wspomnianej części praktycznej w ośrodkach rekomendowanych. Ośrodki rekomendowane przez Sekcję Wideochirurgii, prowadzące szkolenie praktyczne z "Podstaw laparoskopii" powinny spełniać następujące warunki:
- Ilość operacji laparoskopowych >200/rok
- Zapewnić odpowiednią ilość trenażerów, tak aby na 1 trenażer w trakcie kursu przypadało nie więcej niż 2-3 osoby.
- Dysponować odpowiednim pomieszczeniem do ustawienia trenażera/ów.
- Zapewnić uczestnikom Kursu udział w operacjach laparoskopowych z możliwością wykonania w całości lub w części cholecystektomii laparoskopowej lub appendektomii
- Posiadać stronę internetową, na której znajdą się następujące informacje:
- program oraz krótka informacja o kursie, wraz z propozycją kilku terminów w skali roku- imię i nazwisko osoby bezpośrednio odpowiedzialnej za organizację wraz z telefonem kontaktowym i adresem e-mail.
- wskazaniem miejsc noclegowych, w tym o cenie ekonomicznej.
5. W szczegółowym programie kursu powinny być uwzględnione obowiązkowe dla uczestników elementy programu ramowego szkolenia.
Ramowy program część praktycznej:
a. Zajęcia na trenażerach (2-3 osoby na 1 trenażer):manipulowanie narzędziami laparoskopowymi, koordynacja ruchów w zakresie preparowania, przecinania nożyczkami, posługiwanie się hakiem elektrycznym, imadło laparoskopowe i nauka szycia laparoskopowego, wiązanie wewnątrz jak i na zewnątrz skrzynki trenażera (np. węzły Roedera), wykonanie kilku cholecystektomii na wątrobach cielęcych, zakładanie klipsów na przewód i tętnicę pęcherzykową
b. Do zajęć na trenażerach niezbędne jest zaopatrzenie Ośrodka w martwe tkanki zwierzęce (drób do nauki szycia, preparowania i wątroby cielęce do cholecystektomii)
c. Asystowanie do operacji laparoskopowych lub samodzielne wykonanie całej lub przynajmniej części cholecystektomii laparoskopowej, usunięcia wyrostka robaczkowego czy laparoskopii diagnostycznej
d. Praktyczna nauka przy stole operacyjnym: sposoby wytwarzania odmy otrzewnej: podstawowe zasady bezpieczeństwa, wytwarzania odmy CO2 na otwarto; sposoby i bezpieczeństwo wprowadzania trokarów, bezpieczeństwo koagulacji w polu operacyjnym, ssanie i płukanie w czasie laparoskopii, postępowanie w przypadku krwawienia wewnątrzbrzusznego i krwawienia z powłok, zasady preparowania i klipsowania w obrębie trójkąta Calota w celu uniknięcia uszkodzenia dróg żółciowych i naczyń wnęki wątrobyZakres operacji szkoleniowych prezentowanych w czasie kursu powinien obejmować takie operacje jak: cholecystektomia, appendektomia, laparoskopia diagnostyczna.
6. Ośrodek zobowiązany jest do prowadzenie ewidencji uczestników i przesyłania 1x na semestr sprawozdania z działalności edukacyjnej w postaci listy uczestników kursów. Każdy uczestnik kursu praktycznego powinien odbyć wcześniej szkolenie teoretyczne i przedstawić w Ośrodku stosowny Certyfikat upoważniający go do rozpoczęcia szkolenia praktycznego. Kurs praktyczny kończy się wydaniem certyfikatu z Ośrodka z numerem porządkowym i podpisem Kierownika Ośrodka. DYPLOM wieńczący odbycie całości szkolenia będzie zawierał: numer porządkowy z symbolem Ośrodka i podpisem aktualnego Prezesa Sekcji Wideochirurgii TCHP. Dyplom będzie wydawany przez Sekcję Wideochirurgii po ukończeniu kursu teoretycznego i kursu praktycznego. Dyplomy zostaną w formie jednolitej wydrukowane przez Sekcję Wideochirurgii i przesyłane do poszczególnych absolwentów.
7. Szkolenia będą się odbywały dla osób specjalizujących się w chirurgii jak również dla tych, które mają już specjalizację, a chciałyby rozpocząć szkolenie w laparoskopii lub doskonalić swoja wiedzę i umiejętności praktyczne. Szkolenie dla osób chcących zdawać egzamin specjalizacyjny z chirurgii ogólnej od roku 2007 jest obowiązkowe w programie specjalizacji.
8. Szkolenia dla Rezydentów będą bezpłatne. Przewiduje się odpłatność za kursy dla pozostałych uczestników, wysokość której będzie ustalona na zebraniu organizacyjnym w Słoku, w czasie XIII Sympozjum Sekcji. Przewidywanych jest utworzenie około 21 Ośrodków Referencyjnych na terenie całej Polski. Uczestnictwo w Programie Edukacyjnym Sekcji Wideochirurgii nakłada wiele obowiązków na Ośrodki, w których będzie się odbywało szkolenie praktyczne. Do najbliższych z nich będzie obowiązkowy udział w Sesji Trenażerowej w czasie najbliższego XIII Sympozjum Sekcji.
Z pozdrowieniami
Tadeusz WróblewskiPrezes Sekcji Wideochirurgii TCHP
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.