Stanisław Głuszek ur. 17.02.1954 r., studiował na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Łodzi - w latach 1972-1978. Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 1981 r. również na Akademii Medycznej w Łodzi, a stopień doktora habilitowanego nauk medycznych w roku 1997, na Akademii Medycznej w Białymstoku. Tytuł profesora nauk medycznych - 17 listopada 2003. Specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej.
Kariera zawodowo-naukowa
- 1988 -2000 ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala MSWiA w Kielcach,
- 2001-2005 . ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej
i Urazowej Szpitala Miejskiego w Kielcach - od 2001 r. stanowisko profesora nadzwyczajnego w Instytucie Kształcenia Medycznego Akademii Świętokrzyskiej i kierownika Zakładu Pielęgniarstwa Klinicznego i Społecznego
- od 1991 r. funkcja specjalisty wojewódzkiego ds. chirurgii ogólnej
- w 2000 r. nominacja Ministra Zdrowia na konsultanta regionalnego w dziedzinach: chirurgii ogólnej, onkologicznej i naczyniowej.
- 1999-2005 członek Rady Naukowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, uczestniczył w działalności Rady Naukowej, m.in. w komisjach
doktorskich oraz habilitacyjnych - tytuł profesora nauk medycznych - 17 listopada 2003 r.
- stanowisko profesora zwyczajnego w Akademii Świętokrzyskiej (2004).
- od 1 maja 2005 jest ordynatorem Oddziału Chirurgii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w kielcach, a od 1.10.2006 dyrektorem Instytutu Pielegniarstwa i Położnictwa Wydziału Nauk o Zdrowiu Akademii Świetokrzyskiej
- od maja 2007 jest dziekanem Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego
- Aktualnie - Kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej WszZ w Kielcach
Główne kierunki działalności zawodowej i naukowej:
- chirurgia ogólna, w tym problematyka ostrego zapalenia trzustki,
- chirurgia onkologiczna,w tym chirurgia jelita grubego, żołądka, trzustki, wątroby,
- patologia chirurgiczna układu pokarmowego,
- chirurgia endokrynologiczna (tarczyca i nadnercza)
- problematyka żywienia pozajelitowego i dojelitowego,
- chirurgia laparoskopowa.
Uczestniczył w kursach, stażach i wielu kongresach zagranicznych,
m.in. w kursie chirurgii onkologicznej w Instytucie Onkologii w Amsterdamie, trzykrotnie w kursach chirurgii laparoskopowej w Europejskim Instytucie Telechirurgii w Strasburgu w 1995, 1996 i 1999 r., w XII Podyplomowym Kursie Chirurgii Trzustki w Ulm w 2000 r.; staż w St.Lukes-Roosevelt Hospital Center w Nowym Jorku (1999).
Dorobek naukowy ( pełne teksty prac i streszczenia zjazdowe ) i publicystyczny prof. dr. hab. med. Stanisława Głuszka obejmuje ponad 300 publikacji ; ponadto ponad 20 rozdziałów w książkach, 4 książki, których był redaktorem i współautorem oraz książkę "Zapis umierania". W zdecydowanej większości prac jest pierwszym autorem..
Jest również autorem 5 filmów naukowo-dydaktycznych, wykorzystywanych wielokrotnie w szkoleniu podyplomowym lekarzy i pielęgniarek oraz studentów.
Otrzymał Gloria Medicinae (2001), pierwszą nagrodę za pracę naukową [część habilitacji ]na Międzynarodowym Kongresie Chirurgów Mediolan (1988), pierwszą nagrodę Polskiego Towarzystwa Żywienia Poza i Dojelitowego za pracę o znaczeniu żywienia w raku żołądka i wpustu (2000); wyróżnienie zgłoszonej pracy np. do wygłoszenia na Sympozjum Proktologicznym (Płock 2006), członek PTL, TCHP, PTG, PTO, PTCHO, EAES, ESPEN, IGCC, ESSO i wielu innych krajowych towarzystw medycznych.
Przewodniczący Oddziału Kieleckiego Polskiego Towarzystwa Lekarskiego w latach 1986-2002, założyciel i przewodniczący Oddziału Świętokrzyskiego Towarzystwa Chirurgów Polskich przez 4 kadencje w latach 1988-2003, członek komitetów redakcyjnych Polskiego Przeglądu Chirurgicznego, Proktologii, Problemów Lekarskich, Studiów Medycznych Akademii Świętokrzyskiej, Wideochirurgii, Przeglądu Gastroenterologicznego, Studia Zdrawotnictwa (Rużomberok)
Informacje kontaktowe